Opcje drukowania

Drukuj

Wróć do oglądania strony

Tu możesz dostosować czcionkę i zmusić drukarkę do drukowania z obrazkami lub bez. Po ustawieniu opcji kliknij Drukuj. Ta ramka nie będzie wydrukowana.

Obrazki:

Czcionka:

Sługa Boży Brat Andrzej Alojzy Maria Chmiel, słowacko-polski błogosławiony

W ratuszu w Nowym Targu pan Marek Fryźlewicz wygłosi wykład pt. "Sługa Boży Brat Andrzej Alojzy Maria Chmiel, słowacko-polski błogosławiony". Wykład jest kolejnym z cyklu "Nowy Targ - moje miasto. Galeria nowotarżan".

Andrzej Chmiel (Alojzy Maria obrał jako imię zakonne) urodził się 17 października 1913 r. w Spiskiej Starej Wsi, w rodzinie Jana i Agnieszki z domu Kurpiel. Ojciec Jan pochodził ze Sromowiec Wyżnych. Jako młody chłopak wyjechał za chlebem do Ameryki, a po powrocie ożenił się z Agnieszką Kurpiel z Maniów i zakupił gospodarstwo rolne po drugiej stronie Dunajca, w Spiskiej Starej Wsi. Ojciec zmarł, gdy Andrzej miał 10 lat, a trudy utrzymania licznej rodziny przejęła matka. Szkołę podstawową ukończył w rodzinnym miasteczku, a w 1925 r. rozpoczął naukę w nowotarskim Gimnazjum. 8-letnią naukę, podczas której mieszkał w Nowym Targu ukończył z wyróżnieniem otrzymując świadectwo dojrzałości 17 czerwca 1933 r.