20 - lecie Uczniowskiego Klubu Sportowego „Spływ” Sromowce Wyżne – klub z tradycjami i znaczącymi osiągnięciami sportowymi

20.10.1994 do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej i ich związków Wydział Turystyki i Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu wpisano stowarzyszenie pod nazwą Uczniowski Klub Sportowy „ Spływ” przy Szkole Podstawowej w Sromowcach Wyżnych.

Sekcją wiodącą w klubie było i jest kajakarstwo slalomowe – dyscyplina dla twardych i odważnych. Takiej młodzieży nie brakowało w liczącej niewiele ponad 1000 mieszkańców wsi Sromowce Wyżne, w której ciężka praca na roli jest nie obcą nawet dla dzieci i to właśnie było głównym atutem zawodników reprezentujących ten klub – twardzi, odważni i konsekwentni. Jak mówi prezes klubu Wojciech Kowalczyk – to dzięki kajakarzom wiele młodych chłopców i dziewcząt mogło zobaczyć świat od Australii po Amerykę reprezentując barwy Polski na mistrzostwach Świata czy Europy . Osiągnięcia zawodników klubu są bardzo znaczące: medale mistrzostw Świata, mistrzostw Ęuropy oraz niezliczone tytuły w Mistrzostwach Polski, jednak najważniejszą wartością jak podkreśla prezes jest wychowanie młodzieży. Poprzez sport otwierają im się horyzonty myślowe , widzą nowe możliwości, nabierają różnorakich doświadczeń. Wielu wychowanków klubu jest w chwili obecnej nauczycielami wychowania fizycznego, trenerami, instruktorami sportowymi, co jest podstawą do zapewnienia ciągłości pracy nad następnymi pokoleniami młodych adeptów kajakarstwa slalomowego. Wszystkie te sukcesy sportowe i wychowawcze miały miejsce dzięki prężnie działającym członkom zarządu Klubu oraz pomocy lokalnych organizacji i sponsora jakim jest do chwili obecnej ZEW Niedzica SA. Należy tu podkreślić, że przez wiele lat klub nie czekał , aż dostanie z jakiegoś źródła środki finansowe ale sam prowadził różnorodne działalności gospodarcze celem zapewnienia sobie tychże środków . Były to takie działalności jak: działalność parkingowa, międzynarodowy przewóz osób, czy wypożyczalnia sprzętu sportowo – rekreacyjnego . Ta działalność UKS-u została dostrzeżona przez krajowe władze sportowe i w opracowaniu książkowym podsumowującym 10-cio letnią działalność Uczniowskich Klubów Sportowych w Polsce autorstwa Romualda Tomika i Wojciecha Kudlika – „Spływ” został przedstawiony jako jeden z wiodących w Polsce (AWF-Katowice 2005) . W tamtych latach klub współfinansował lub finansował takie przedsięwzięcia jak: termomodernizacja budynku szkoły podstawowej , remont domu nauczycielskiego, czy przyszkolny plac zabaw , co było ewenementem na skalę krajową. W bieżącym roku zawodnicy klubu odnieśli chyba największe sukcesy sportowe: 8 medali mistrzostw Polski (2 złote, 3 srebrne , 3 brązowe) oraz brązowy medal mistrzostw świata obywających się w tym roku w Australii. Autorami tych sukcesów byli: Monika Liptak, Adam Kozub, Justyna Janczy i Karolina Chmiel.

Paradoksalnie klub znajduje się w tym roku w najgorszej kondycji finansowej, ale zarząd ma nadzieję że sukcesy te zostaną dostrzeżone przez władze samorządowe naszego regionu i pomogą kontynuować te chlubne tradycje.